Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
With the AT-LP60XUSB fully automatic belt-drive turntable you can experience your vinyl’s high-fidelity audio directly or convert it to digital. The AT-LP60XUSB plays both 33-1/3 and 45 RPM records and is equipped with a USB output that allows direct connection to your computer. Just download the free Mac- and PC-compatible Audacity recording software (or software of your choice) and start converting your records to digital audio files. In addition to the USB output, the turntable is also equipped with a detachable RCA output cable (3.5 mm male to dual RCA male) and a built-in switchable phono preamp so you can connect directly to your home stereo, powered speakers, computer and other components, whether they have a dedicated phono input or not.
The turntable comes with a 45 RPM adapter and a removable hinged dust cover.
Available in black (AT-LP60XUSB-BK) and gunmetal (AT-LP60XUSB-GM)
Type
Belt drive turntable, fully automatic
Motor
DC servo-controlled
Speeds
33-1/3 RPM, 45 RPM
Turntable Platter
Aluminium
Wow and Flutter
Less than 0.25% (WTD) @ 3 kHz (JIS)
Signal-to-Noise Ratio
>50 dB (DIN-B)
Output Level
Pre-amp “PHONO”: 2.5 mV nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
Pre-amp “LINE” 150 mV nominal at 1 kHz, 5 cm/sec
Phono Pre-Amp Gain
36 dB nominal, RIAA equalized
Power Supply Requirements
240V AC, 60 Hz, 3W
Dimensions
359.5mm W x 97.5mm H x 373.3mm D
Accessories Included
1.9m USB cable; 3.5mm mini-plug (male) to dual RCA (male) output cable; 45 RPM adapter; removable hinged dust cover
Replacement Stylus
ATN3600L
USB operation system requirements
PC or Mac with an available USB port (USB1.1 or higher)
Windows 7 or above, or Mac OS X or above
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Type
Motor
DC servo-controlled
Speeds
33-1/3 RPM, 45 RPM
Turntable Platter
Aluminium
Wow and Flutter
Signal-to-Noise Ratio
>50 dB (DIN-B)
Output Level
Phono Pre-Amp Gain
36 dB nominal, RIAA equalized
Power Supply Requirements
240V AC, 60 Hz, 3W
Dimensions
Accessories Included